top image
top image
Odkryj rzekę Krutynię
i najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce.


"Krutyń, mała wieś między bezkresnymi lasami i nad brzegiem słynnej rzeki Krutyni. Przez wiele lat mego życia kojarzy mi się to miejsce z pojęciem wspaniałości, przygody i guślarskiej skrytości"
Ernst Wiechert "Lasy i ludzie"

Fenomen Krutyni na Mazurach, wynika z jej różnorodności krajobrazowej. W ramach nawet jednodniowego spływu można podziwiać bardzo szeroki wachlarz widoków. Popłyniemy przez lasy, łąki, pola i wsie. Zobaczymy jeziora leśne z brzegiem o dobrym dostępie oraz nieprzebyte trzcinowiska skrywające tajemnicze zakątki. Okolice od płaskich, poprzez pagórkowate, aż po strome skarpy gdzie nurt przełomem wcina się w morenowe wzgórza. Nurt rzeki Krutyni jest optymalny do bezpiecznego i rekreacyjnego żeglowania. Rzeka tworzy liczne zakola i obfituje w wiele ciekawych przyrodniczo miejsc.
image :)
Szlak kajakowy Krutyni rozpoczyna się na Pojezierzu Mrągowskim, przebiega przez Puszczę Piską, a od Jeziora Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy i kończy swój bieg w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich .

Długość szlaku szacowana jest różnie, lecz przeważnie między 90 a 120 km w zależności gdzie przyjmiemy jej koniec. Niezmiennie jednak trasa spływu rozpoczyna się w Sorkwitach, gdzie nurt rzeki Sobiepanki może płynąć w obie strony.

W powszechnej opinii odcinek szlaku między Krutynią a Uktą, uważany jest za najpiękniejszy do wypoczynku. Mnóstwo drobnych, malowniczych i niejednokrotnie odosobnionych plaż, przy których turyści rozbijają namioty na polach kempingowych w połączeniu z bardzo dobrą siecią gastronomiczną czynią ten odcinek idealnym do rodzinnych wypadów. Lecz o jego atrakcyjności, świadczy nie tylko infrastruktura, ale również zabytki i historia, począwszy od grodziska w Zyndakach staropruskiego plemienia Galindów, przez klasztor starowierców w Wojnowie, po schrony i umocnienia obronne z czasów I i II wojny światowej w Rucianem-Nidzie. Duże wrażenie robi też zabytkowa śluza Guzianka.

Pozostałe z tras w niczym jej nie ustępują, a na pewno przewyższają oszałamiającą zielenią, bliskością przyrody, spokojem oraz ciszą.
image :)
Głębokość rzeki Krutynia wynosi przeciętnie 65 cm, dno rzeki jest porośnięte wodorostami i liliami wodnymi, a jej brzegi są dostępne, piaszczyste. Jest w niej mnóstwo ryb i raków, stanowi więc miejsce wypoczynku wszystkich uprawiających sport wędkarski i wodny.

Nie jest niczym zaskakującym, iż kto raz tutaj zawitał, wraca jeszcze wielokrotnie.